Stymuluj brunatną tkankę tłuszczową i chudnij

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że brunatna tkanka tłuszczowa jest u człowieka aktywna wyłącznie w okresie niemowlęctwa i odpowiada u małych dzieci za generowanie ciepła poprzez spalanie tłuszczu. Współcześnie nie ma jednak wątpliwości – brunatny tłuszcz występuje także u dorosłych. Jest odpowiedzialny za podnoszenie temperatury ciała – aktywuje się, kiedy marzniesz. Jego stymulacja prowadzi do wzmożonego korzystania z zasobów kalorycznych organizmu. Kontroluje temperaturę naszego ciała, może także okazać się pomocny w osiągnięciu prawidłowej wagi.

Naukowcy dowiedli, że aktywacja brunatnej tkanki tłuszczowej jest możliwa. Osoby, które przez 6 tygodni codziennie spędzały na chłodzie 2 godziny, miały duże szanse na znaczne zredukowanie tkanki tłuszczowej, bez podjęcia dodatkowych działań. Mimo że badania wykazały skuteczność takiej metody, jest ona trudna do realizacji w naszym codziennym życiu.

Marznąć, żeby chudnąć?

Na szczęście narażanie się na zimno nie jest jedynym sposobem, w który możesz aktywować brunatny tłuszcz. Stymulująco wpływają na niego niektóre składniki, zawarte w pożywieniu, np. kapsaicyna – to właśnie ta substancja powoduje, że papryczka chilli jest ostra.

Badania potwierdzają, że w ciągu 30 minut od spożycia kapsaicyny (w ilości odpowiadającej tej naturalnie zawartej w papryczce jalapeño) w organizmie następuje znaczny wzrost wydatków energetycznych. Oznacza to, że pod wpływem kapsaicyny nasze ciało zużywa więcej kalorii. Metabolizm przyspiesza i wspomaga spalanie tłuszczu.

Wyszczuplająca siła kapsaicyny

Od dawna wiadomo, że pieprz cayenne zwiększa tempo przemiany materii, jednak do tej pory nie znaliśmy dokładnego przebiegu tego procesu. Dziś mamy pewność – związki zawarte w ostrym pożywieniu zwiększają wydatek kaloryczny, aktywując brunatną tkankę tłuszczową. Kapsaicyna prowadzi do podniesienia temperatury ciała i stymulacji brunatnego tłuszczu, czerpiąc przy tym z dodatkowych zasobów energetycznych Twojego organizmu. Oznacza to, że jej regularne przyjmowanie przynosi podobne skutki, co przebywanie w zimnie. Spożywanie ostrych papryczek może pomóc w utracie wagi, ale często skutkuje też oparzeniami i bólem języka, a czasem także żołądka.

Rozwiązanie: wykorzystaj moc AdipoSlim

Czy brązowy tłuszcz można aktywować bez nieprzyjemnych konsekwencji narażania się na chłód lub spożywania dużej ilości ostrej żywności? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Nie musisz odmrażać sobie nóg, ani parzyć języka, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę!

Kapsaicyna to jeden ze składników zawartych w kapsułkach AdipoSlim. Ekstrakt z pieprzu cayenne w połączeniu z wyciągiem z owocu pomarańczy chińskiej oraz liści zielonej herbaty Phytofare – to połączenie stworzone po to, aby stymulować brunatną tkankę tłuszczową. Dzięki niemu będziesz w stanie spalić nawet do 500 kalorii dziennie więcej niż zazwyczaj.