Aby poprawnie dostarczyć wszystkie funkcjonalności, ta strona wymaga zastosowania plików cookies. Wchodząc na tę stronę zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Więcej o polityce cookies.Jak hormony wpływają na kształt sylwetki?
Czy wiesz, że istnieje ścisły związek między funkcjonowaniem układu hormonalnego a sylwetką? Najnowsze badania wykazały, że stężenia poszczególnych hormonów decydują o kształcie naszego ciała, czyli o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej.
Jeśli w naszym organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormoalnej, utrata masy ciała staje się praktycznie niemożliwa!
Jak hormony wpływają na odchudzanie?
Hormony są wytwarzane przez gruczoły dokrewne (tarczycę, nadnercza, jądra i jajniki), a następnie uwalniane do krwi, która transportuje je do odpowiednich narządów ciała. Układ hormonalny nie może prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie odżywiamy się prawidłowo. Zarówno zbyt kaloryczna, jak i zbyt uboga dieta mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń równowagi hormonalnej. Istnieją trzy podstawowe typy problemów.
I typ - zaburzenia nadnerczy
Nadnercza, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad nerkami i odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie organizmu przed destrukcyjnym działaniem chronicznego stresu. Hormony wytwarzane przez ten gruczoł utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi i stymulują wytwarzanie energii komórkowej.
Objawy zaburzań nadnerczy:
- ciągłe zmęczenie, poczucie wyczerpania nawet po niewielkim wysiłku
- nagromadzenie tłuszczu, w centralnej części ciała
- zatrzymywanie wody w organizmie
- ochota na słone jedzenie
- problemy trawienne
- zapalenia stawów
- nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego
Zalecenia
Ten typ zaburzeń charakteryzuje się zwykle zwiększonym apetytem na słone i tłuste jedzenie. Tego rodzaju pożywienie stymuluje pracę nadnerczy, jednak jego nadmiar może prowadzić do nadprodukcji kortyzolu, co z kolei powoduje tycie.
Jeżeli rozpoznałeś u siebie wyżej wymienione objawy, zalecamy jedzenie mniej słonych i tłustych potraw, unikanie sytuacji mogących wywoływać stres oraz przestrzegania regularności posiłków.
Fizyczne cechy typu I to szerokie barki, silne nogi i nagromadzenie tkanki tłuszczowej wokół talii. Najbardziej otłuszczonym obszarem ciała jest brzuch. Osoby zmagające się z tego rodzaju problemami powinny unikać bardzo długich treningów, ponieważ mogą one stymulować nadprodukcję kortyzolu. Ćwiczenia powinny być krótkie, ale intensywne. Warto skupić się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha i nóg.
II typ - zaburzenia tarczycy
Tarczyca produkuje hormony odpowiedzialne za metabolizm komórkowy, a także spalanie tłuszczu, utratę wagi, aktywność umysłową, trawienie, wchłanianie składników odżywczych i usuwanie odpadów z organizmu.
Niedoczynność tarczycy może powodować problemy z wagą, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie.
Objawy zaburzeń tarczycy :
- stopniowy i stały wzrost wagi
- zmęczenie i apatia
- bezsenność i trudności z zasypianiem
- uczucie ciągłego zimna
- wysoki poziom cholesterolu i ból stawów
- problemy z wypadaniem włosów
- suchość skóry
Zalecenia
Osoby z zaburzeniami czynności tarczycy powinny usunąć ze swojej diety: cukier, białą mąkę, chleb i biały ryż. Zalecane produkty to: jajka, warzywa, kurczak, ryby i czerwone mięso. Warto także całkowicie wyeliminować kofeinę.
Jeżeli chcesz schudnąć, powinieneś skupić się na ćwiczeniach aerobowych połączonych z treningiem siłowym. Zalecamy trenować 3 razy w tygodniu. Pozwoli to na odpowiednią regenerację organizmu przy zachowaniu regularności treningów.
III - zaburzenia jajników
Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów płciowych objawia się specyficznym kształtem ciała - zbyt szerokimi biodrami i udami oraz małymi piersiami. Jajniki to żeńskie gruczoły rozrodcze zlokalizowane po obu stronach macicy. Wytwarzają estrogeny i progesteron, które są odpowiedzialne za rozwój narządów płciowych oraz drugorzędowych cech płciowych, w tym za rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Nadmierny wzrost produkcji estrogenu skutkuje nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Objawy zaburzeń pracy jajników:
- silny zespół napięcia przedmiesiączkowego
- obfite krwawienia miesiączkowe
- tłuszcz zlokalizowany wokół bioder i ud
- torbiele jajników, bezpłodność
- trądzik
- wahania nastroju
- zmęczenie, ból pleców, bioder i kolan
- niskie libido
Zalecenia
Kobiety cierpiące na tego rodzaju zaburzenia powinny unikać tłustych potraw, mięsa z kurczaka (duże stężenie hormonów), produktów mlecznych, smażonych potraw oraz soi. Treningi w ich przypadku powinny być ogólnorozwojowe, niebyt męczące. Polecamy długie spacery lub bieganie, taniec i areobik