Czy starasz się jeść dużo brokułów? Nie przyniosą Twojej wątrobie korzyści, jeśli nie będziesz przestrzegać 1 ważnej zasady

Czy zauważyłeś, że w każdych materiałach dotyczących zdrowego odżywiania pojawiają się brokuły? Brokuł to naprawdę świetne warzywo, zwłaszcza jeśli chodzi o detoksykację, ale tylko pod jednym warunkiem – jeśli nie jest ugotowany. Tylko  takiej postaci nasz organizm może w pełni wykorzystać składnik, który stał się numerem 1. w detoksie – sulforafan. Ale jest też inny sposób...

Faktem jest, że większość ludzi nie lubi brokułów – nawet gotowanych, a co dopiero surowych. Dla wszystkich, którzy raczą się nimi regularnie to, co piszemy będzie pewnie rozczarowujące. Niestety, jeśli zjadasz brokuły w formie gotowanej, tracisz najważniejszy składnik. Chodzi o sulforafan. Wiąże się to jednak z substancją o jeszcze dziwniejszej nazwie (glukorafanina) – i to tylko wtedy, kiedy wchodzi w kontakt z enzymem myrozynazą.

Aby w pełni wykorzystać potencjał brokułów, potrzebny jest enzym myrozynazy

Jaki jest problem z gotowaniem? Enzym myrozynazy, naturalnie występujący w brokułach, jest wrażliwy na ciepło, co oznacza, ze ulega zniszczeniu podczas gotowania. W związku z tym glukorafanina nie może być przekształcona w sulforafan. Oznacza to, że możesz jeść miskę brokułów każdego dnia, a i tak nie pomoże to Twojej wątrobie.

Pozostają nam tylko surowe brokuły...

Kiedy wgryzasz się w surowego brokuła, doświadczasz reakcji podobnej do tej, która pojawia się, kiedy jesz lub kroisz czosnek albo cebulę: substancja, która daje nam najwięcej korzyści wchodzi w kontakt z konkretnym enzymem – ten aktywuje się i powoduje pieczenie oraz łzawienie. Jednak ta sama substancja ma właściwości lecznicze.

Podobnie jest w przypadku brokułów: kiedy je gryziemy, glukorafanina wchodzi w kontakt z myrozynazą (substancje te są obecne w różnych częściach rośliny i wchodzą ze sobą w kontakt tylko w przypadku jej uszkodzenia), co powoduje powstanie sulforafanu. To jednak pozwala wykorzystać brokuły jako obronę przez zarazkami, a poza tym wzmacnia w ciel funkcję detoksykacyjną wątroby.

…albo produkt, który zawiera myrozynazę i ekstrakt z brokułów

Na rynku istnieje wiele produktów, które zawierają ekstrakt z brokułów, ale należy pamiętać  - podobnie jak ugotowany brokuł, ekstrakt nie przyda się, jeśli mieszanka będzie zawierała tylko glukorafaninę, ale bez myrozynazy. To kluczowa korzyść z opatentowanej formy wyciągu z brokułów BroccoRaphanyn®, który jest jednym ze składników kapsułek detoksykujących i drenujących WaterOut STRONG Night.

Oprócz glukorafaniny, dominującego sulforafanu, zawiera także enzym myrozynazy.

Odchudzanie zaczyna się od oczyszczenia wątroby – WaterOut STRONG Night wspomaga nocne oczyszczanie wątroby

Nie ma lepszego czasu na oczyszczanie organizmu niż noc, kiedy ciało nie jest zaangażowane w trawienie, ale koncentruje się na detoksykacji i regeneracji. Kapsułki WaterOut STRONG Night pomagają jeszcze wydajniej wykorzystać ten czas. Oprócz aktywnej formy ekstraktu z brokułów (z myrozynazą), zawierają również składniki o właściwościach drenujących, które przyspieszają detoksykację i proces odchudzania (wyciągi z hibiskusa, brzozy, arbuza, cynamonu i czarnego pieprzu).

Badania wykazały, że nawet trzykrotnie zwiększa wydalanie nadmiaru wody z ciała i nawet 2,5-krotnie zwiększa utratę wagi.

1-miesięczny pakiet Żegnajcie Kilogramy, który odchudził już 90 000 osób

Jeśli jednak potrzebujesz naprawdę szybkich wyników odchudzania i intensywnego 24-godzinnego wsparcia spalania tłuszcuz, 1 miesiąc z pakietem Żegnajcie Kalorii to to, czego potrzebujesz! Oprócz kapsułek drenażowych WaterOut STRONG Night zawiera najsilniejszy spalacz tkanki tłuszczowej BootBurn Active STRONG 1000 oraz napój diuretyczny WaterOut STRONG, który pomaga stracić pierwsze kilogramy nawet w ciągu kilku dni.