5 powodów, dla których warto zacząć przyjmować L-karnitynę

Tracisz wagę, ćwiczysz, pijesz napoje proteinowe… a mięśni brak? Pomyśl o L-karnitynie. Wśród osób, które chcą spalić tłuszcz i zbudować mięśnie, karnityna jest dobrze znanym aminokwasem. Odpowiednia jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dlaczego jest tak popularna?

Czym L-karnityna różni się od innych powszechnie stosowanych przed treningiem stymulantów, na przykład spalaczy tłuszczu? L-karnityna nie jest stymulantem, ale substancją niezbędną dla funkcjonowania naszego ciała. Nasz organizm produkuje karnitynę, ale niezrównoważona dieta, zwiększony wysiłek, a także starzenie spowalniają ten proces.

ZadaniemL-karnityny jest przenoszenie większości tłuszczu, który spożywamy (tj. długołańcuchowych kwasów tłuszczowych) do mitochondrium – tej części komórki, która jest odpowiedzialna za przemianę tłuszczu w energię. Tylko wtedy tłuszcz rozpada się na energię.

1)      Przyspieszone spalanie tłuszczu

Bez karnityny większość tłuszczu, który spożywamy nie może zostać wykorzystana przy produkcji energii. Im więcej karnityny, tym wyższe zużycie tłuszczu i mniejsze jego magazynowanie.

2)      Zwiększenie masy mięśniowej

Kiedy jesteś aktywny fizycznie, Twoje ciało zużywa więcej energii. Ponieważ L-karnityna zwiększa wykorzystanie tłuszczu w celu pozyskania energii, dzięki niej organizm zostawia w spokoju białka i zapasy glikogenu (cukru, który magazynuje się w wątrobie oraz mięśniach i jest aktywowany w wyjątkowych sytuacjach). Oznacza to, że na skutek treningu nie stracisz własnych mięśni (zbudowanych z białek), ale zapasy tłuszczu.

Innym sposobem, w jaki karnityna wpływa na budowanie mięśni jest zmniejszanie ich mikrouszkodzeń, które towarzyszą każdemu ćwiczeniu. Ponieważ zmniejszają się obrażenia mięśni, spada również liczba urazów receptorów testosteronu. Badania wykazały, że karnityna przyczynia się też do zwiększenia liczby tych receptorów. Skutek jest taki, że więcej testosteronu może wywierać wpływ na wzrostmasymięśniowej.

Udowodniono również, że karnityna jest skuteczna w zwiększaniu napięcia mięśni. Dzięki temu możesz ćwiczyć bardziej intensywnie, bez uczucia zmęczenia.

3)      Szybsza regeneracja

L-karnityna pomaga przyspieszyć regeneracją mięśni, działając na kilka sposobów.

Pierwszy z nich jest związany z udziałem karnityny w procesie spalania tłuszczu. Organizm za pomocą karnityny czerpie energię głównie z tłuszczu, spalając go, a jednocześnie utrzymuje rezerwy glikogenu i białka nietknięte. Rezultat: mniej mikrouszkodzeń podczas ćwiczeń, szybsza regeneracja.

Drugi sposób wiąże się z bardziej wydajnym wykorzystaniem testosteronu, znanego „budowniczego mięśni”, wskutek zwiększonej koncentracji receptorów testosteronu.

Trzeci mechanizm polega na zapobieganiu tworzeniu się wolnych rodników, uszkadzających włókna mięśniowe – karnityna pełni też funkcję przeciwutleniacza w mięśniach.

4)      Wsparcie dla zdrowia sercowo-naczyniowego

Ponieważ karnityna pobiera tłuszcz z krwioobiegu, blokuje tworzenie się w ciele problemów spowodowanych nadmiarem tłuszczu. W ten sposób chroni żyły i sprawdza się jako prewencja miażdżycy (zapobiega powstawaniu zatorów w żyłach).

5)      Piękniejsza skóra

L-karnityna zbiera tłuszcz, aby wyprowadzić go do kału, a tym samym redukuje jego nadmierne wydzielanie z gruczołów łojowych w skórze. Dzięki temu skóra wygląda na mniej tłustą, zmniejsza się też częstotliwość pojawiania się wyprysków i zaskórników.

Która L-karnityna na rynku jest najczystsza?

L-karnityna Pure 500 to najwyższej klasy L-karnityna renomowanej szwajcarskiej firmy Lonza.

Najczystsza na rynku L-karnityna o sprawdzonym działaniu: spalanie tłuszczu zwiększone o 16% i pięciokrotnie szybsza konwersja tłuszczu w energię.


Produkty dla Ciebie

SPALACZ TŁUSZCZU
-67%
Cena promocyjna 79,90 zł Cena regularna 239,70 zł
Zobacz produkt